Nurol Makina
Anasayfa
Kurumsal
Ürünler
İnsan Kaynakları
Haberler
Galeri
İletişim
Site Haritası
TÜRKİYE’NİN Gururu ‘Ejder’ | BUGÜN GAZETESİ 04.02.2009 PDF Yazdır e-Posta

Yüzde yüz Türk malı Ejder, mayına geçit vermeyecek.

Türk malı ‘Ejder 6x6 Zırhlı Tekerlekli Aracı’ mayın saldırılarına yüksek koruma sağlıyor. Araç suda da hareket ediyor.

NUROL Makina ve Sanayi A.Ş., tasarımı ve imalatı yüzde yüz yerli olan mayına karşı dayanıklı Ejder 6x6 Zırhlı Tekerlekli Aracı görücüye çıkardı. Tank topu kulesi ve bazı silahların da monte edilebildiği Ejder, mayın saldırılarına karşı yüksek koruma sağlıyor. Araç, suda da hareket ediyor.

Mayın saldırılarına karşı Türk malı Ejder

Tasarımı ve imalatı yüzde yüz yerli olan mayına karşı dayanıklı Ejder 6x6 Zırhlı Tekerlekli Aracı görücüye çıkardı. Nurol Holding’in tarafından üretilen araç 12 kişi taşıyabiliyor ve suda rahatlıkla hareket edebiliyor.

Yaklaşık 7 metre uzunluğu, 2,40 metre yüksekliği ve 2,68 metre genişliğe sahip olan Ejder, -32 derece ile 55 derece arasında çalışabiliyor.

Koltuk tavana asılı

Firmanın Genel Müdür Yardımcısı Tanju Torun “Bu aracı, mayın patlamasında personeli korumak için tasarladık. Mayın patlamasında oluşan basınç çok yüksektir. Bu basınç, personelin bel kemiğinde ve kafatasında kalıcı hasarlar oluşturabiliyor. Patlamanın etkisiyle araç devrilebiliyor. Bütün bunları önlemek için Türkiye’de ilk kez aracın içinde tavana asılı koltuk sistemi geliştirdik. Bu koltukların yerle bağlantısı bulunmuyor” dedi.

Araca tank topu kulesi ve 90 milimetreye kadar silahla da monte edilebiliniyor. Araçta otomatik yangın söndürme sistemi, arıza tespit sistemi ve klima gibi özellikler de bulunduğunu söyledi.