Nurol Makina
Anasayfa
Kurumsal
Ürünler
İnsan Kaynakları
Haberler
Galeri
İletişim
Site Haritası
İlk Türk malı 4x4 PDF Yazdır e-Posta
TURKAR'ın yeni üst yapılı modeli olan askeri itfaiye aracı ASTEVO, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF'13'te görücüye çıktı. Türk mühendislerinin tasaımını yaptığı arazi aracı, Eskişehir'deki Hisarlar Grup tarafından üretildi.
SAVUNMA sanayi alanında dünya çapındaki fuarlardan biri olan IDEF'13, bugün İstanbul Büyükjekmece'deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde başladı. 10 Mayıs'ta sona erecek fuarda, Türk malı 4x4 arazi aracı da görücüye çıktı. Hisarlar ?rap CEO'su Zafer Türker, araçla ilgili şu bilgileri verdi:

ÜLKEMİZİN İLK YERLİ 4X4 ARAZİ ARACI

TURKAR, kırsal ambulanstan arama kurtarma aracına, demiryolu hat bakım ve servis aracından mobil ofise kadar birçok farklı üst yapı seçeneğine sahip bulunuyor. TURKAR 4x4'ün yeni üst yapılanından çöl kamuflajlı askeri itfaiye aracı ASTEVO ise yurtdışından gelen bir talep üzetyıe hazırlandı ve Nurol Makine ve Sanayi A.Ş. ile yapılan işbirliği kapsamında IDEF'13'te tanıtılıyor. Yeni TURKAR 4x4 ASTEVO, silahlı kuvvetlerin yanı sıra iç güvenlik birimlerinin de kullanabileceği, her tür zorlu arazi ve iklim koşullarında hizmet verebilecek özelliklere.sahip tam donanımlı bir araç olarak dikkat çekiyor.

YAŞAM MODÜLÜ VAR

Aracın bin 500 litre kapasiteli su tankı bulunuyor. Araçta, devrilme çubukları ve dört nokta emniyet kemerli koltukları ile desteklenen, 'yaşam modülü' adı verilen emniyetli oturma sistemleri bulunuyor. Yaşam modülü, araç devrilse dahi ölüm ve yaralanma riskini önemli ölçüde azaltıyor. Aynı modül, TURKAR 4x4'ün Doğa Sporları ve Gezi Aracı'nda da uygulanıyor. Çok maksatlı kullanım konsepti çerçevesinde geliştirilen çöl kamuflajlı askeri itfaiye aracı, tüm bunlara ek olarak çeşitli ekipmanlarla da donatılmış durumda bulunuyor. Bu ekipmanlar araca çok kısa bir süre içinde kolayca sökülüp takılabiliyor. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yabancı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin ve güvenlik birimlerinin büyük ilgi göstereceğine inandığımı/ yeni aracımıza 'Türk Malı' damgasını vurmaktan gurur duyuyoruz."