Nurol Makina
Anasayfa
Kurumsal
Ürünler
İnsan Kaynakları
Haberler
Galeri
İletişim
Site Haritası
EJDER 4x4 ve EJDER TOMA, IDEF'te Görücüye Çıktı PDF Yazdır e-Posta
Nurol Makina ve Sanayi A.Ş (NMS), EJDER ürün ailesinin yeni üyeleri EJDER 4x4 ve EJDER TOMA'yı, ilk defa IDEF'te sergiledi. Fuarın ilk günü, açılış töreni öncesinde üstü kapalı olan EJDER 4x4, tören sonrasında, Milli Savunma Bakanı Dr. İsmet Yılmaz liderliğindeki protokolün NMS standına gelmesi ile gün yüzüne çıktı. Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alanlardaki harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanan EJDER 4x4; her türlü çevre koşulunda ve arazide dinamik, atik, yüksek balistik zırh ve mayın patlamalarına karşı korumaya sahip, modüler, çok yönlü, bakımı ve idamesi kolay bir muharebe ve iç güvenlik aracı olarak öne çıkıyor.

Araç, 4 tona varan faydalı yük taşıma kapasitesi ile farklı silah sistemlerini
taşıyabileceği gibi ve keşif, komuta-kontrol, iç güvenlik ve ambulans başta olmak üzere, çeşitli konfigürasyonlarda da kullanılabilecek. EJDER TOMA ise ailenin diğer üyeleri gibi zırhlı bir şase üzerine şekillendirilmesi ile önceki TOMA sürümlerinden farklılaşıyor.

NMS, fuarda iş birliklerine yönelik iki de imza attı. Bunlardan birincisi, 7 Mayıs'ta, BAE Systems ile imzalanan mutabakat muhtırasıydı. Türkiye ve Türkiye'nin yakın çevresinde, askeri havacılık alanında ürünler ve servisler konularında iş birliğini öngören muhtıra kapsamında, muharip jet uçaklarına yönelik destek ve entegre eğitim çalışmaları da yer alıyor.

NMS Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel, imzalanan muhtıra ile NMS'nin havacılık alanındaki faaliyetlere ilk adımı attığını vurguladı. İkinci imza ise 8 Mayıs'ta, İngiltere'nin Jankel Armouring Limited şirketi ile atıldı. Anlaşma, bu şirketin ürünlerinin Türkiye'nin ihtiyaçları uyarınca yerlileştirilerek ortak üretimini konu alıyor. Dr. Karel, hafif zırhlı araçlar ve koruma sistemleri üzerinde 20 yıldır çalışmakta olan Jankel'in NMS'yi tamamlayan yeteneklerinin, NMS için önemli bir fırsat yarattığını belirtti. Bu iş birliğinin ilk adımı olarak, fuarda, Jankel'in Hunter korumalı devriye aracı da NMS standında sergilendi.

NMS standının bir diğer konuğu ise TURKAR 4x4 ASTEVO askeri itfaiye aracı oldu. Konu hakkında bilgi aldığımız Dr. Karel, TURKAR ile yaptıkları iş birliği anlaşması uyarınca sergiledikleri aracın ve çok amaçlı kullanım konsepti ile üretilen diğer TURKAR ürünlerinin, değişik ihtiyaçlara yönelik ürün portföylerini tamamladığını belirtti. Dr. Karel, iş birlikleri ile genişleyen çözüm yelpazelerinin fuarda ilgi çeken hususlardan birisi olduğunu da değerlendirmelerine ekledi.