Nurol Makina
Anasayfa
Kurumsal
Ürünler
İnsan Kaynakları
Haberler
Galeri
İletişim
Site Haritası
Ejder Yalçın 4x4 Görücüye Çıktı PDF Yazdır e-Posta

Nurol Makina’nın 2012 yılının son çeyreğinde başlattığı tasarım çalışmaları tamamlanan ve EJDER ailesinin yeni üyesi olan EJDER YALÇIN 4x4 kullanıcının görüşüne sunuldu. Ejder 4x4’ün ön prototipi IDEF 2013 fuarında sergilenmiş ve gerek Türk ve yabancı kullanıcılar gerekse uzmanlar tarafından olumlu eleştiriler yapılmıştı. Fuarı müteakip geliştirme çalışmaları tamamlanan EJDER YALÇIN 4x4 kalifiye edilerek seri üretime geçme aşamasına geldi.

EJDER YALÇIN 4x4 etkileyici tasarımı, üstün arazi performansı, beka özellikleri, operasyonel kabiliyetleri ve sınıfında yüksek iç hacme sahip olan araçlardan birisi olmasıyla ön plana çıkmaktadır.  Kullanım özelliklerine göre 4 tona kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan EJDER YALÇIN 4x4 üzerine farklı silah kuleleri entegre edilebilmektedir.

EJDER YALÇIN 4x4 aynı platformda Keşif, Komuta-Kontrol, İç güvenlik, Ambülans, KBRN aracı, Silah taşıyıcı ve Muharebe aracı olarak kullanılabilmesi ile aracın modüler ve çok yönlü yapısı dikkat çekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı Kara Araçları Daire Başkanlığı temsilcilerine tanıtımı yapılan EJDER YALÇIN 4x4 olumlu görüşler almıştır. Seri üretim aşaması başlayan EJDER YALÇIN 4x4 kullanıcıya teslim edilmeye hazırdır.

Üstün Koruma Özellikleri

EJDER YALÇIN 4x4 ün öne çıkan tasarım parametrelerinden bir tanesi içindeki personelin yüksek koruma altında görevlerini yapabilmesidir. EJDER YALÇIN 4x4 yüksek balistik korumaya sahiptir. Aynı şekilde “V” yapılı gövde tasarımı, özel koltukları ve yüzer taban sistemi ile mayına ve el yapımı patlayıcılara (IED) karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Yüksek faydalı yük taşıma özelliği nedeniyle kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcuttur. Ayrıca “bird cage” uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlayabilmektedir.  Aracın üzerinde yer alan sis havanları/ bomba atar aracın bekasında yardımcı unsurlardan birisidir.

Üstün Arazi Performansı

EJDER YALÇIN 4x4 askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alandaki her türlü ihtiyaçlarına cevap veren dinamik bir araçtır. Büyük lastik çapı, geniş lastikler ve bütün tekerlerde bulunan tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi sürüş performansı sağlamaktadır. Kilitli diferansiyel sistemi sayesinde asfalt yolda 4x2 özelliğine geçirilebilmektedir. Her tekerlekte bulunan Merkezi Lastik Şişirme Sistemi ( CTIS ) sürekli lastik basınçlarını kontrol etmekte ve hareket halindeyken lastik basınçlarını değiştirmeye olanak sağlamaktadır.Bu özellik sayesinde EJDER YALÇIN 4x4 zorlu arazi şartlarında üstün performans sağlayabilmektedir..

Taktik Kabiliyetler

EJDER YALÇIN 4x4 özel tasarımı sayesinde içerisinde bulunan personelin kolay, rahat ve ergonomik intikalini sağlayacak oturma düzenine sahiptir. Oturma düzeni aracın kullanma amacı ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilir. Araç üzerindeki kapı konfigürasyonu personelin hızlı giriş/çıkışına imkan sağlamaktadır. Gövdede ve ön camda yer alan atış mazgalları farklı silahların rahatlıkla kullanımına imkan sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Araç üzerinde yer alan gündüz/gece görüş sistemleriyle farklı ortamlarda izleme kabiliyeti sağlanmaktadır. Aracın gerektiğinde kendisini kurtarabilmesi veya farklı unsurlara yardımcı olabilmesi açısından araç üzerinde hidrolik tahrikli kurtarma vinci yer almaktadır. Benzer şekilde personelin rahatlıkla lastik değiştirmesini teminen yedek lastiğin yerleştirildiği kısımda bir vinç sistemi entegre edilmiştir.

Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. yenilikçi yaklaşımı, üstün mühendislik anlayışı ile kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri takip etmekte ve arge çalışmaları ile araç üzerindeki geliştirmelere devam etmektedir.